ČLENOVÉ - HISTORIE - SOUČASNOST

O MODROTISKU


Lubomír Herman

kytara, foukací harmonika, zpěv

lubos

Stěhoval se z Děčína do Jablonce nad Nisou, aby nakonec zakotvil v Praze. Dnes je v kapele jediným zakládajícím členem Modrotisku. Hraje na kytaru a foukací harmoniky a to tak dobře, že byl několikrát oceněn jako nejlepší Bluegrassový foukačkář v ČR. Většina vlastních písniček Modrotisku pochází právě z jeho autorského pytlíku. Pracuje pro firmu KV2 Audio, která je výrobcem ozvučovacích systémů, jenž patří mezi absolutní světovou špičku.
Má kladný vztah k motorkám, dobrému jídlu – zvláště pak ke grilovaným pochutinám, dobrému vínu a kvalitní whisky.
Jako „otec zakladatel“ šel v Modrotisku příkladem – má dva kluky.


Ota Turek

mandolína, kytara, zpěv

Ota (jeho indiánské jméno Vám zatím ještě nemůžeme prozradit) je hlavním zpěvákem Modrotisku. Na toto čelní místo ho vynesla skutečnost, že za svého studijního pobytu na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem navštěvoval asi tři týdny intenzivní kurzy zpěvu u jedné renomované dámy, jejíž jméno neprozradil nikomu ve spleti rafinovaných otázek ani pod nátlakem. Hraje na mandolínu i na kytaru a občas skládá pro Modrotisk písničky mírně folkového ražení. Na pódiu je totálně bez trémy, takže je nasnadě, že se prostě musel stát hlavním speakerem a bavičem.

Je celoživotním poutníkem, všechna místa kde žil, má rád. Nejvíc se ale považuje za Jablonečáka ze z/Zásady. Je tak už jediným zbylým jabloneckým rodákem v kapele, miluje hory, na které se zase po letech vrátil, byť vyměnil Jizerské za Orlické. Pracuje ve finančním sektoru, v Praze již pár tunelů vybudoval, proto nyní svoje zkušenosti předává mladším kolegům z Východních Čech. Odmítá však i svým nejbližším prozradit jakékoliv podrobnosti, je to snad fikce?! Drže se dobrého ducha Modrotisku má také dva kluky a na svá mladá kolena přidal ještě jednoho, aby eliminoval uličníky v kapele, kteří tento kmenový zvyk ředí vnoučaty opačného pohlaví.


Zbyšek Sadílek (Sádlo)

baskytara, zpěv

Basista nebo chcete-li baskytarista, který na bujarých večírcích občas bere do svých rukou i housle. Rodák z Pošumaví, ale již od střední školy je pevně zakotven v Liberci. Bluegrass začal dráždit houslovým smyčcem v řadách jabloneckých Nových Farmářů. Po několika letech vyměnil čtyři struny za tlustší a v přetaveném BG Bazaru pokračoval na postu baskytaristy. Protože je to veselý a neposedný chlapík, okusil si i bigbítový kotlík (Těla, Zezadu). Dále hraje ve volných chvílích s formacemi Spare Parts, B.B.Flies, Freetime a ve folklórním Heřmánku.
Po Karlovi Schreiberovi před pár lety převzal organizaci největšího regionálního festivalu v žánru – libereckého Godyho memoriálu (www.cwclub.marthablack.cz).

Povoláním je geodet, s tím souvisí i jeho záliba v pohybu – buď cyklo, lyžmo nebo pěšmo.
Má jednoho kluka a světe div se, je to syn.


Karel Schreiber

housle, kytara, zpěv

Houslista, nebo spíše „fiddler“, občas vezme do svých šikovných rukou i kytaru a občas napíše text na některou z písniček Modrotisku. Stále žije ve svém rodném Liberci, kde byl několik let hybnou silou a pákou při realizaci dnes již legendárního Country a Bluegrassového festivalu Memoriál Gody. Protože je to bystrý a odvážný chlapík, jal se tedy v Liberci provozovat vegetariánskou restauraci a s neutuchajícím entusiazmem pokračuje v již před sto lety na stejném místě započatém díle. „Ánanda“ (ikdyž to není Karlovo děvče) ho zcela a plně zaměstnává – máte-li chuť, tak zkuste www.anandaline.cz.
Má kluka a holku – neboť v době, kdy se v tomto směru angažoval, ještě nemohl tušit, jak to v tom Modrotisku vlastně bude.


Pavel Zícha

banjo

Je známým faktem, že ovce a banjisté se klonují. Jeden takový klon žije i v Krupce u Stínadel a svůj původ zastírá prací obchodního manažera stavebních nepotřeb. Jako jediný v kapele umí hrát z listu dle tabulatury, která ostatním připadá jako binární kód. Byl vybrán v rámci náročného konkurzu a vyhrál v posledním kole. A to díky tomu, že přiznal dva syny, což je v kapele zásadní plus. Nebýt toho, žije dnes jako buddhistický mnich někde v Indii, vykládá z ruky a hraje tamním dětem na sitár. I proto mu v kapele říkají Malý Budha. Ale ani tato víra mu nebrání pobýt s ostatními hochy v družném hovoru a s kalíškem něčeho dobrého ….
Stal se benjamínkem kapely a hraje i s kapelami Burizon a Nová Sekce.


Čestný předseda klubu modrotiskových banjistů

Vláďa Ptáček

banjo

Vláďa Ptáček

Banjista, jediný Jihočech v kapele, bydlí na chalupě nedaleko Blatné ve vísce Bezdědovice kde si zároveň zřídil manufakturu na výrobu toneringů a dalších součástek na banja. Zároveň s chalupou v Bezdědovicích je vlastníkem bytu v Praze, tudíž ho můžeme částečně považovat i za pražáka. Je podruhé šťastně ženatý, má tři děti, z nichž jednu z dcer Elišku můžeme též vídat na „prknech co znamenají svět“, častokrát i v doprovodu svého otce. Je majitelem dvou jezevčíků, motocyklu BMW a neustálého pohodového úsměvu. Jeho životní větou která se týká téměř všeho, od jídla až po proudová letadla je „To mně oslovilo …“

Bohužel jej zradila prstýnková ruka a jak je známo, ani u banjisty jedna ruka netleská ….Ale protože byl a je vždycky správný parťák, fajn člověk a Modrotisk ho má rád a za mnohé mu vděčí, rozhodli jsme se ho jmenovat čestným předsedou klubu modrotiskových banjistů a do našich řad bude patřit stále.

Bluegrass ve střední Evropě? Jistě!

Tato hudba se už dávno nehraje jen v jižních státech USA, kde má svůj původ. A kapela Modrotisk patří jistě k tomu nejlepšímu, co může nabídnout bluegrassová scéna v České republice.

Repertoár kapely Modrotisk je velmi široký. Kromě klasických bluegrassových a newgrassových písniček a instrumentálek má v repertoáru gospely zpívané a cappella, skladby s příchutí swingu, folku, s irskou melodikou i vlastní písničky, které jsou nejčastěji dílem neúnavného Lubomíra Hermana.

Modrotisk Vás určitě zaujme strhujícím nasazením i veselou atmosférou, která provází každé jeho vystoupení.

Za 31 let existence vydala kapela 5 alb, hraje na velkých festivalech i v malých klubech v České republice, ale slyšet ji můžete i na některém vystoupení po celé Evropě a dokonce i za velkou louží.

 • 1960 – Praotec Modroch (bluegrassový Cimrman) vystoupil na jablonecký Petřín
 • 1974 – A dalších 10 let – první praxe v kapelách Toulaví hráči, Chomouti
 • 1982 – Na vojně se seznamuje Luboš Herman s Jardou Žantou
 • 1983 – Jarda Žanta po návratu z vojny s bráchou Dušanem, Lubošem Hermanem, Honzou Součkem zakládají kapelu, která nese hrdý původní název Blugrass band.
 • 1984 – Na nátlak úřadů přejmenování Bluegrass Band na Modrotisk
 • 1986 – Petra Hájka střídá houslista Pepa Hladík, pokračuje Zlatá éra Lázeňského bluegrassu s dvojicí houslí
 • 1987 – K dovršení štěstí a blaženosti přináší tehdy dvorní zvukař kapely Luboš Vosáhlo vlastní geniální mikrofonové snímače
 • 1988 – Odchází Dušan Žanta, Pavel Hubner, Pepa Hladík, přichází houslista Karel Schreiber, dále zvaný Charlie Mc Fiddle
 • 1989 – Přichází nový nástroj mandolína a s ní Ota Turek
 • 1990 – Vítězství na celostátní Portě v Plzni
 • 1991 – Vychází první LP deska – Modrotisk Blugrass Band – u firmy Rival převážně s vlastními písničkami, je to také rok první společné letní dovolené (soustředění).
 • 1992 – Tomáš Drahokoupil a jeho basovka střídá převážně na kontrabas hrajícího Honzu Součka, který se chce plně věnovat podnikání.
 • 1994 – Vydání CD Modrotisk (tzv.“modré CD“) u Gramofonových závodů převážně s převzatými písněmi.
 • 1996 – Vydání dalšího CD „Krátká, ale dobrá“ (tzv.“žluté CD“) u firmy AB Studio převážně se vším možným.
 • 1997 – Odchod Jardy Žanty, na jeho místo nastupuje dlouholetý banjista Copu Láďa Ptáček.
 • 1998 – Po rušném roce, plném aktivní činnosti, koncertování a zájezdů bilancujeme na oslavě 15. výročí v Exp. studiu.
 • 1999 – Vydání reedice první desky na CD a vydání čtvrtého CD – Dobrá, ale modrá… – Vláďu Ptáčka střídá u banja osmnáctiletý Jablonečák Ondra Ruml.
 • 2000 – Účast na festivalu Evropské bluegrassové asociace v Holandsku.
 • 2006 – Šestitýdenní pobyt v Bransonu (Missouri, USA) se stovkou odehraných koncertů. V létě vydává kapela své páté CD „Stále neklidní – Still Restless“ u firmy Good Day Records s modernějším zvukem a Ondrovým zpěvem.
 • 2008 – Odchází Ondra Ruml (holit stříbrňáky do muzikálů … :-)Zde je Ondrův web) a přichází JJ z Kobylis, do té doby hrající v nepříliš známé spřátelené kapele … :-)
 • 2008 – V tom stejném roce odchází T. Drahokoupil, místo něj přichází Sádlo. Kapela slaví výročí 25 let několika koncerty.
 • 2009, 2010 – Období personálního klidu, hudebně neukojený personální náměstek (OT) s vedoucím ozvučovacím technikem (LH) za laskavého svolení kapelníka (OT :-) ) zakládají spřátelenou rodinnou kapelu klanu Hermanů s názvem Ďáblovi soustružníci se zaměřením na tvrdší bluegrass angloamerické provenience (např. Uriah Heep, Lynnyrd Skynnyrd atd.).
 • 2011 – Dle hesla „zrno od plev odpadá“ v přátelském duchu odchází JJ ještě více zintenzivnit kovovýrobu a naopak podle hesla „dobří holubi se vracejí“ přichází nadějný mladý začínající banjista Vláďa Ptáček a stává se benjamínkem kapely.
 • 2012 – Přežijeme, protože chceme příští rok oslavit 30 .. :-)
 • 2013 – … přežili jsme a důstojně oslavili 30 let působení.
 • 2014 – žili jsme z toho, že jsme to přežili
 • 2015 – výměna v kapele – za Vláďu Ptáčka, který musel skončil kvůli bolavé ruce, přišel Pavel Zícha a potvrdil tak pozici banjistů jako největších fluktuantů